Wyraźna poprawa funkcji tarczycy i autoimmunizacji sokiem Aloe barbadensis miller u pacjentów z subkliniczną niedoczynnością tarczycy
44.jpg


Jeżeli po przeczytaniu artykułu będą chcieli Państwo zakupić aloes, zapraszamy do zakładki z napojami. >>aloes forever<< Otwórz odnośnik w nowej karcie i spokojnie przeczytaj artykuł. :-)

. 2018 Mar; 11: 18–25.Opublikowano w Internecie 14 lutego 2018 r. Doi: 10.1016 / j.jcte.2018.01.003

PPMCID: PMC5842288PMID: 29527506


Poprawa funkcji tarczycy i autoimmunizacji sokiem Aloe barbadensis miller u pacjentów z subkliniczną niedoczynnością tarczycy

Abstrakt

Niektóre naturalne związki zmniejszają poziom autoprzeciwciał tarczycy w surowicy, ale wyniki są niespójne, a czynność tarczycy była rzadko oceniana; ponadto, wpływ aloesu na autoimmunizację i funkcję tarczycy zbadano w bardzo niewielu badaniach. Niniejsze badanie wywodzi się z obserwacji jednego ze współautorów, u którego występuje subkliniczna niedoczynność tarczycy (SCH) związana z zapaleniem tarczycy Hashimoto (HT). Po sprawdzeniu biochemicznego panelu tarczycy podczas codziennego przyjmowania Aloe barbardensisSok Miller (ABMJ) z przyczyn niezwiązanych z tarczycą zauważyła zmniejszenie stężenia autoprzeciwciał przeciw tyroperoksydazie w surowicy (TPOAb) i tyreotropiny (TSH) oraz wzrost wolnej tyroksyny w surowicy (FT4). W oparciu o tę obserwację, zakwalifikowaliśmy 30 kolejnych kobiet z HT z nieleczonymi lewotyroksyną SCH i wysokimi poziomami TPOAb. Wszyscy oni przyjmowali ABMJ (50 ml dziennie) przez dziewięć miesięcy i byli badani na obecność TSH, FT4, wolnej trójjodotyroniny (FT3) i TPOAb w surowicy. Pomiary przeprowadzono na początku badania oraz po 3 i 9 miesiącach. TSH, FT4 i TPOAb poprawiły się istotnie już w 3 miesiącu, a dalsze (-61%, + 23% i -56%) w miesiącu 9. Jednak FT3 znacznie spadło w 3 miesiącu. (−16%) bez dalszego spadku w 9 miesiącu, tak że stosunek FT4: FT3 wzrósł znacząco (+ 33% i + 49%). Wyjściowo 100% kobiet miało TSH> 4,0 mU / l i TPOAb> 400 U / ml, ale częstości spadły odpowiednio do 0% i 37% w miesiącu 9. W przeciwieństwie do grupy kontrolnej (tj. 15 nieleczonych kobiet z SCH w porównywalnym wieku i wyjściowych poziomach TSH, FT4, FT3 i TPOAb) nie odnotowano znaczących zmian w żadnym indeks. Wnioskujemy, że dzienne spożycie 100 ml ABMJ przez 9 miesięcy u kobiet z SCH związanym z HT zmniejsza obciążenie autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Ponadto ABMJ ratuje czynność tyrocytów, zmniejszając potrzebę konwersji prohormonu T4 do bardziej aktywnego T3 poprzez indukowane przez ABMJ hamowanie dejodacji T4. Wnioskujemy, że dzienne spożycie 100 ml ABMJ przez 9 miesięcy u kobiet z SCH związanym z HT zmniejsza obciążenie autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Ponadto ABMJ ratuje czynność tyrocytów, zmniejszając potrzebę konwersji prohormonu T4 do bardziej aktywnego T3 poprzez indukowane przez ABMJ hamowanie dejodacji T4. Wnioskujemy, że dzienne spożycie 100 ml ABMJ przez 9 miesięcy u kobiet z SCH związanym z HT zmniejsza obciążenie autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Ponadto ABMJ ratuje czynność tyrocytów, zmniejszając potrzebę konwersji prohormonu T4 do bardziej aktywnego T3 poprzez indukowane przez ABMJ hamowanie dejodacji T4.


Wprowadzenie

Aloes to bardzo stara roślina o właściwościach leczniczych, którą odkryli starożytni Egipcjanie, nazywając ją „rośliną nieśmiertelności” . Nazwa botaniczna Aloe vera to Aloe barbadensis Miller. Należy do rodziny Asphodelaceae ( Liliaceae ) i jest rośliną krzewiastą lub drzewiastą, wieloletnią, kserofityczną, soczystą, o kolorze groszkowozielonym. Rośnie głównie w suchych rejonach Afryki, Azji, Europy i Ameryki . Zapisy jego użycia zostały wyryte na tabliczkach, które uważano za pochodzące z 2100 roku pne Aloes podróżował następnie do różnych części świata, a od XVII wieku stał się popularną rośliną leczniczą . Nazwa Aloe vera pochodzi od arabskiego słowa „ Alloeh ” oznaczającego „lśniącą gorzką substancję” oraz od łacińskiego słowa „ vera ” oznaczającego „prawda”. Dwa tysiące lat temu greccy naukowcy uważali aloes jako uniwersalne panaceum . Egipskie królowe Nefertiti i Kleopatra używały aloesu w ramach swoich regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Aleksander Wielki i Krzysztof Kolumb używali go do leczenia ran żołnierzy. Pierwsza wzmianka o aloesie w literaturze angielskiej pochodzi z 1655 roku, kiedy to John Goodyer przetłumaczył traktat medyczny Dioscoridesa De Materia Medica . Na początku XIX wieku Aloe verabył używany jako środek przeczyszczający w Stanach Zjednoczonych, aw połowie lat 30. z powodzeniem był stosowany w leczeniu przewlekłego i ciężkiego popromiennego zapalenia skóry .

Sok z liści Aloe Barbadensis jest ekstrahowany z liści rośliny aloesu. Liście Aloe Barbadensis zawierają ponad 200 składników odżywczych, w tym 20 minerałów (szczególnie żelazo, chrom, cynk, selen, miedź, mangan, magnez, sód, potas i wapń), 20 aminokwasów, kilkanaście witamin (A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, E, cholina i kwas foliowy), aktywne enzymy (alkaliczna fosfataza, amylaza, bradykinaza, karboksypeptydaza, katalaza, celulaza, lipaza i peroksydaza), antrachinony (znane głównie ze swojego działania przeczyszczającego) , sterole, lignina, saponiny, kwasy salicylowe i inne . Co ciekawe, tyrozyna tworząca hormony tarczycy jest najrzadszym aminokwasem występującym w Aloe Barbadensisliście (28 µmol / 100 g), natomiast głównym jest arginina (449 µmol / 100 g) . Właściwości przeciwutleniające i / lub przeciwzapalne aloesu można wyjaśnić zawartością witaminy A, C i E w chromonie glikoproteiny C-glukozylowym, niektórych sterolach (kampesterol, β-sitosterol i lupeol), hormonach roślinnych (auksyny i gibereliny) oraz bradykinaza. Kampesterol, β-sitosterol, lupeol i dwa antrachinony (aloina i emodyna) działają przeciwbólowo i antyseptycznie . Te sterole znajdują się również w maśle shea i palecie sabałowej ( Serenoa repens ) , . Dalsze szczegóły można znaleźć w tomie 1 monografii WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) na temat wybranych roślin leczniczych . Jak omówiono w innym miejscu , niektóre zastosowania aloesu oparte są na dowodach naukowych u ludzi i / lub zwierząt, podczas gdy inne zastosowania są oparte na tradycji. Oparte na nauce terapie aloesu obejmują łojotokowe zapalenie skóry, łuszczycę zwykłą, opryszczkę narządów płciowych, oparzenia skóry, gojenie się ran, odleżyny, zapalenie błon śluzowych, popromienne zapalenie skóry, trądzik pospolity, liszaj płaski, odmrożenia, aftowe zapalenie jamy ustnej, cukrzycę typu 2, zakażenie wirusem HIV, profilaktyka raka, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i zaparć. Tradycyjne terapie aloesu obejmują łysienie, infekcje bakteryjne i grzybicze skóry, infekcje pasożytnicze, przewlekłe rany nóg, toczeń rumieniowaty układowy, zapalenie stawów i tik douloureux.

W leczeniu autoimmunologicznych chorób tarczycy (AIT) stosuje się szereg naturalnych związków / nutraceutyków, a mianowicie chorobę Gravesa-Basedowa (GD), oftalmopatię związaną z GD, HT i poporodowe zapalenie tarczycy (PPT) , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Chociaż wyczerpująca lista tych substancji wykracza poza zakres niniejszego artykułu, przykłady ich obejmują małe tłuste ryby bogate w kwasy omega-3 , , L-karnitynę , , , selen , , , , , , , , , , , , , , , , , i mioinozytol , , . Jednak obserwacja, która doprowadziła do niniejszego badania, wynikała z przypadkowej obserwacji (Tabela 1). Jeden z autorów niniejszej pracy, który ma historię początkowej łagodnej niedoczynności tarczycy związanej z HT (zwanej również subkliniczną niedoczynnością tarczycy [SCH]), zdecydował się przyjmować codziennie rano sok Aloe Barbadensis Miller (ABMJ) w dawce 50 ml. na pusty żołądek, jako środek uspokajający i przeczyszczający dla skóry. Nie przyjmowano żadnych innych leków ani związków dostępnych bez recepty. Co pół roku kontroluje czynność tarczycy i autoprzeciwciała przeciw tyroperoksydazie [TPOAb], ponieważ w jednym względnym przejściu do jawnej niedoczynności tarczycy wystąpił wyraźny spadek FT4 i wzrost zarówno TSH, jak i TPOAb około sześć miesięcy wcześniej. Podczas badania biochemicznego przeprowadzonego trzy miesiące po rozpoczęciu przyjmowania ABMJ, uderzyła ją niezwykła poprawa wszystkich wskaźników (Tabela 1). Poprawa była jeszcze bardziej imponująca sześć miesięcy później (Tabela 1).

Tabela 1

Podsumowanie wywołanych sokiem Aloe vera barbadensis Miller zmian w profilu biochemicznym tarczycy jednego z autorów niniejszej pracy, które stały się inspiracją do opisywanych tu badań. za

Kontynuacja
Przed użyciem soku z aloesuPodczas stosowania soku z aloesu
Zakres (min - max)Ostatnia wartośćPierwsza wartośćOstatnia wartość
TSH, mU / l [0,2–4,0]4,3–5,55.143.221.83
FT4, pmol / l [7–19]7,9–8,38.38.911.44
FT3, pmol / l [2,7–6,4]5,0–5,255.225.04.78
TPOAb, U / ml [0–35]1,256–18751875778246

a Okres obserwacji przed użyciem soku z aloesu (50 ml dwa razy dziennie) trwa odpowiednio 14 miesięcy. Pierwszą wartość każdego wskaźnika tarczycy w reżimie podawania soku odnotowano 3 miesiące po rozpoczęciu przyjmowania soku; ostatnią wartość odnotowano 9 miesięcy po rozpoczęciu spożywania soku. Liczby w nawiasach to zakresy odniesienia.

Opierając się na tym pozytywnym doświadczeniu, zdecydowaliśmy się przetestować efekty podania ABMJ u kobiet HT z SCH nieleczonymi lewotyroksyną i wysokimi poziomami TPOAb.


Materiały i metody


Materiały

ABMJ przyjęty przez wszystkich pacjentów to Aloe Vera 2 firmy ZUCCARI (Trydent, Włochy). Każde 100 ml preparatu ABMJ o wartości energetycznej 7,40 kcal (31,20 kj) zawiera niepasteryzowany i niewęglowy sok z liści i miąższu aloesu (49,8 g), tłuszcze 0,2 g (0% nasycone), 1,2 g węglowodanów, zero białka i 0,06 g minerałów (w tym 0,02 g sodu). Sok zawiera również kwas cytrynowy jako zakwaszacz oraz benzoesan sodu i sorbinian potasu jako typowe konserwanty o właściwościach biobójczych. Godne uwagi, Aloe Vera 2nie zawiera aloiny, substancji zawartej głównie w zewnętrznych łuskach liści, która działa drażniąco na błonę śluzową jelit. Po otwarciu litrową butelkę należy przechowywać w lodówce, zgodnie z zaleceniami producenta.

Pacjenci

Na podstawie obserwacji podsumowanych w Tabela 1, chcieliśmy rekrutować kobiety w wieku od 30 do 55 lat z SCH związanym z HT (TSH> 4,0 mU / l; wysoki poziom TPOAb), które nigdy nie były leczone L-T4 i / lub suplementami. Oprócz przeszłego i obecnego leczenia L-T4 i / lub suplementami, kryteria wykluczenia obejmowały: (i) współistniejące choroby, w tym cukrzycę i inne choroby autoimmunologiczne; (ii) stosowanie jakichkolwiek nutraceutyków / leków wpływających na oś podwzgórze-przysadka-tarczyca i autoimmunizacja. Kryteria te zostały zweryfikowane z lekarzami rodzinnymi.

Pacjenci zostali poinformowani o w / w obserwacji wstępnej i zapisani po podpisaniu formularza świadomej zgody. Zakwalifikowano trzydzieści kobiet w wieku od 20 do 55 lat i wszystkie ukończyły badanie. Zostały one potraktowane 50 ml ABMJ ( Aloe Vera 2), który przyjmowano rano na czczo. Aby zminimalizować czynniki zakłócające, wszystkich pacjentów kierowano do tego samego sklepu z produktami naturalnymi, w którym współautor kupił ABMJ. Personel sklepu z produktami naturalnymi poinformował nas, że każdy pacjent kupił wystarczającą liczbę butelek, aby ukończyć badanie. Równolegle z początkową obserwacją, czas trwania badania wynosił 9 miesięcy, przy czym TSH, FT3, FT4 i TPOAb w surowicy mierzono na początku badania (czas zero) i 90 ± 3 dni (3 miesiące) i 180 ± 3 dni (9 miesięcy) później. W celu zapewnienia kompletności dodano pomiar FT3.

W celu porównania z grupą kobiet z zapaleniem tarczycy Hashimoto, które nie były poddawane terapii zastępczej hormonem tarczycy i suplementacji nutraceutykami, skorzystaliśmy z bazy danych pacjentów z zapaleniem tarczycy typu Hashimoto (Międzywydziałowy Program Endokrynologii Molekularnej i Klinicznej oraz Zdrowia Endokrynologicznego Kobiet), Szpital Uniwersytecki w Mesynie). Na podstawie wieku i poziomów podstawowych wskaźników (TSH w surowicy i TPOAb) w czasie zero 30 kobiet leczonych aloesem można było dopasować do 15 kobiet z SCH w porównywalnym wieku (21–57 lat) i wyjściowymi poziomami TSH i TPOAb w surowicy które zostały zmierzone za pomocą tych samych odpowiednich zestawów.

Testy

TSH, FT4, FT3 i TPOAb w surowicy oznaczano przy użyciu zestawów do elektrochemilumiscentów (Roche, Mannheim, Niemcy). Wartości referencyjne wynosiły 0,27–4,2 mU / l dla TSH, 9,3–17,1 pg / ml (12–22 pmol / l) dla FT4, 2,0–4,4 pg / ml (3,1–6,8 pmol / l) dla FT3 i 0–100 U / ml dla TPOAb. Aby uniknąć odchyleń w ramach testu, surowice przechowywano w temperaturze -20 ° C i wszystkie 90 surowic dla każdego analitu (30 pacjentów × 3 punkty czasowe) oznaczano w jednym przebiegu. Wewnątrztestowe współczynniki zmienności dla wszystkich czterech analitów tarczycy wynosiły <3%.

Statystyka

Dane podano jako średnią ± odchylenie standardowe (SD) i medianę. Różnice między m ± SD zmiennych ciągłych analizowano metodą ANOVA lub testem rang ze znakiem Wilcoxona dla wskaźników o rozkładzie nonongaussowskim (TSH i TPOAb). Różnice między proporcjami analizowano dwustronnym dokładnym testem Fishera. Próg istotności ustalono na wartości P <0,05.

Wyniki

Dane biochemiczne tarczycy

Dane są podsumowane w Tabela 2, Tabela 3i zilustrowane w Figs. 1 i Wcześniejszei 22.

Zewnętrzny plik zawierający obrazek, ilustrację itp. Nazwa obiektu to gr1.jpg

Otwórz w osobnym oknieRyc.1

Indywidualne zmiany stężenia TSH, FT4, FT3, FT4 do FT3 i TPOAb w surowicy u 30 kobiet z subkliniczną niedoczynnością tarczycy związaną z zapaleniem Hashimoto, które przyjmowały sok Aloe Barbadensis Miller przez 9 miesięcy.

Dane biochemiczne tarczycy

Dane są podsumowane w Tabela 2, Tabela 3i zilustrowane w Figs. 1 i Wcześniejszei 22.

Zewnętrzny plik zawierający obrazek, ilustrację itp. Nazwa obiektu to gr1.jpg

Otwórz w osobnym oknieRyc.1

Indywidualne zmiany stężenia TSH, FT4, FT3, FT4 do FT3 i TPOAb w surowicy u 30 kobiet z subkliniczną niedoczynnością tarczycy związaną z zapaleniem Hashimoto, które przyjmowały sok Aloe Barbadensis Miller przez 9 miesięcy.

Zewnętrzny plik zawierający obrazek, ilustrację itp. Nazwa obiektu to gr2.jpg

Otwórz w osobnym oknieRyc.2

Indywidualne zmiany stężeń TSH, FT4, FT3, FT4 do FT3 i TPOAb w surowicy u 15 osób z grupy kontrolnej (kobiety z subkliniczną niedoczynnością tarczycy związaną z zapaleniem Hashimoto, które nie przyjmowały soku Aloe Barbadensis Miller).

Tabela 2

Zmiany obserwowane w określonych indeksach biochemicznych tarczycy (wszystkie analizowane jako zmienne ciągłe) w trakcie i pod koniec 9-miesięcznego stosowania soku Aloe vera barbadensis Miller u 30 kobiet z subkliniczną niedoczynnością tarczycy związaną z zapaleniem Hashimoto (HT-SCH), oraz w grupie kontrolnej 15 kobiet bez terapii L-T4 lub jakiejkolwiek suplementacji nutraceutyków. za

Statystyka (wartość P) b
Podstawa c3 miesiące c9 miesięcy c3 Mos. w porównaniu z punktem odniesienia9 Mos. w porównaniu z punktem odniesienia9 Vs 3 miesiące
Kółko naukowe
TSH, mU / L5, 19 ± 0, 61 [5, 12]3,12 ± 1,01; -40% [2,99; −42%]2,01 ± 0,57; -61% [1,92; −62%]3,1 x 10 −65,6 x 10 −62,0 x 10 −6
FT4, pmol / l9, 63 ± 1, 58 [9, 17]10,67 ± 1,31; + 11% [10,53; + 15%]11,83 ± 1,50; + 23% [11,54; + 26%]0,00731,8 x 10-60,71
FT3, pmol / l5, 29 ± 0, 61 [5, 22]4,38 ± 0,47; -17% [4,37; −16%]4,32 ± 0,59; -18% [4,33; −17%]4,2 x 10-63,0 x 10-50.62
Stosunek FT4: FT31, 83 ± 0, 32 [1, 80]2,47 ± 0,46; + 35% [2,39; + 33%]2,78 ± 0,63; + 52% [2,69; + 49%]7,1 x 10 −65,5 x 10 −60,035
TPOAb, U / ml1020 ± 202 [1021]825 ± 183; -19% [777; −24%]347 ± 140; -58% [345; −56%]0,000341,7 × 10-61,8 x 10-6
Grupa kontrolna
TSH, mU / L5,44 ± 0,86 [5,40] (p = 0,31)5,43 ± 0,78 [5,60] (P =  1,5 × 10–6 )5,80 ± 1,18 [5,84] (P = 6,4 × 10–8 )0.920.350,23
FT4, pmol / l9,58 ± 1,48 [9,04] (p = 0,92)9, 65 ± 1, 46 [9, 03] (p = 0,  022 )9,39 ± 1,59 [8,78] (p =  8,6 × 10- 6 )0.890,730.64
FT3, pmol / l5, 31 ± 0, 75 [5, 25] (p = 0, 86)5,26 ± 0,71 [5,28] (P =  1,1 × 10–5 )5, 37 ± 0, 67 [5, 31] (p =  2,8 × 10–6 )0.820,850.66
Stosunek FT4: FT31,81 ± 0,26 [1,78] (P = 0,83)1,85 ± 0,30 [1,70] (P =  2,4 × 10–5 )1,75 ± 0,32 [1,69] (P =  5,8 × 10–7 )0,700.390.59
TPOAb, U / ml939 ± 140 [930] (p = 0, 19)914 ± 135 [902] (p = 0,  026 )977 ± 178 [962] (P =  5,8 × 10–7 )0,790.580.33

Otwórz w osobnym okniea

Poszczególne zmiany zilustrowano w Ryc.1.b Różnica między średnimi analizowanymi metodą ANOVA lub testem rang ze znakiem Wilcoxona dla nieongaussowskich wskaźników rozproszonych (TSH i TPOAb). Statystycznie istotne różnice zaznaczono pogrubioną czcionką .c Wartości w nawiasach to mediany. Wartości P w nawiasach odnoszą się do porównania z grupą badaną. Statystycznie istotne różnice zaznaczono pogrubioną czcionką .

Tabela 3

Zmiany obserwowane w wyszczególnionych indeksach biochemicznych tarczycy (wszystkie analizowane jako zmienne kategorialne) w trakcie i pod koniec 9-miesięcznego stosowania soku Aloe vera barbadensis Miller u 30 kobiet z subkliniczną niedoczynnością tarczycy związaną z zapaleniem tarczycy Hashimoto.

Statystyka (wartość P) a
Linia bazowa3 miesiące9 miesięcy3 Mos. w porównaniu z punktem odniesienia9 Mos. w porównaniu z punktem odniesienia9 Vs 3 miesiące
TSH> 4,0 mU / l30 (100%)5 (16,7%)0<0,0001
OR = 0,003
<0,0001
LUB = 0,0003
0,05
LUB = 0,08
TSH ≤ 4,0 mU / l025 (83,3%)30 (100%)
TSH> 2,5 mU / l30 (100%)20 (66,7%)5 (16,7%)0,0008
OR = 0,032
<0,0001
OR = 0,0035
0,0002
LUB = 0,10
TSH ≤ 2,5 mU / l010 (33,3%)25 (83,3%)
FT4 <10 pmol / l18 (60%)8 (26,7%)1 (3,4%)0,018
OR = 0,24
<0,0001
OR = 0,023
0,026
OR = 0,09
FT4 ≥ 10 pmol / l12 (40%)22 (73,3%)29 (96,6%)
TPOAb> 1000 U / ml18 (60%)5 (16,7%)00,0012
OR = 0,13
<0,0001
OR = 0,011
0,05
LUB = 0,08
TPOAb ≤ 1000 U / ml12 (40%)25 (83,3%)30 (100%)
TPOAb> 400 U / ml30 (100%)30 (100%)11 (37%)1.0<0,0001
OR = 0,0097
<0,0001
OR = 0,0097
TPOAb ≤ 400 U / ml0019 (63%)
TSH> 4 mU / L + FT4 <10 pmol / L + TPOAb> 1000 U / ml12 (40%)00<0,0001
OR = 0,023
<0,0001
OR = 0,023
1.0
TSH> 4 mU / L + FT4 <10 pmol / L + TPOAb> 400 U / ml18 (60%)8 (26,7%)1 (3,4%)0,018
OR = 0,24
<0,0001
OR = 0,023
0,026
OR = 0,09

Otwórz w osobnym okniea Różnice między proporcjami analizowanymi dokładnym testem Fishera. Statystycznie istotne różnice zaznaczono pogrubioną czcionką . Graniczne istotne różnice (wartości P między 0,10 a 0,05) są zapisane pogrubioną kursywą . OR = iloraz szans.

W grupie kontrolnej (Tabela 2) wszystkie wskaźniki biochemiczne były statystycznie zbliżone do odpowiadających im grupy badanej. Ponadto nie zmieniły się znacząco w czasie.

Natomiast w badanej grupie wszystkie wskaźniki zmieniły się istotnie przy pierwszej ocenie (koniec trzeciego miesiąca) (Tabela 2). W tej pierwszej ocenie po leczeniu stężenie TPOAb w surowicy zmniejszyło się o jedną czwartą, podczas gdy FT4 wzrosło o jedną szóstą, a FT3 spadło o tę samą wielkość. Jak można się spodziewać na podstawie dobrze znanej zależności liniowo-logarytmicznej w sterowanej przez hormony tarczycy sprzężeniu zwrotnym regulacji wydzielania TSH, TSH w surowicy zmieniło się w oczekiwanym kierunku (spadek) i w większym stopniu (3 razy więcej) niż 15% wzrost FT4. 3-krotnie większa zmiana utrzymała się sześć miesięcy później, w odpowiedzi na dalszy wzrost FT4 w surowicy (około 60% w porównaniu do 24% wzrostu FT4 w surowicy); Poziomy TPOAb nadal spadały. Zmiany stężeń TPOAb, TSH i FT4 w surowicy wzrastały w czasie, podczas gdy FT3 nie spadały dalej w 9 miesiącu w porównaniu z 3 miesiącem. W rezultacie stosunek FT4: FT3 nadal wzrastał (Tabela 2). Ryc.1, Ryc.2 pokazują, że zarówno u pacjentów, jak iw grupie kontrolnej zmiany dla każdego podanego wskaźnika były jednolite, praktycznie bez wartości odstających.

Krótko mówiąc, wszystkie obserwowane zmiany są zgodne z poprawą procesu autoimmunizacji wewnątrztarczycowej, z ratowaniem syntezy T4 przez tyrocyt (i późniejszym spadkiem TSH w surowicy) i jednoczesnym upośledzeniem obwodowego tworzenia T3 za pośrednictwem dejodynazy.

Tabela 3pokazuje, że eutyreozę (TSH ≤ 4,0 mJ / l) osiągnięto u 83% pacjentów już pod koniec trzeciego miesiąca leczenia. Odsetek ten wynosi dokładnie jedną trzecią (33%) przy zastosowaniu bardzo rygorystycznego kryterium TSH ≤ 2,5 mU / l. Pod koniec dziewiątego miesiąca, w zależności od progu TSH, 100% lub 83% kobiet miało eutyreozę. Natomiast wszystkie kobiety z grupy kontrolnej zachowały swój status SCH, z TSH> 4,0 mU / l (dane nieprzedstawione).

Dolna część Tabela 3pokazuje, że najgorszy scenariusz biochemiczny oparty na kombinacji trzech wskaźników (TSH, FT4 i TPOAb) wystąpił na początku badania u 40 lub 60% pacjentów (w zależności od zastosowanego progu TPOAb). Jednak już w trzecim miesiącu leczenia scenariusz poprawił się na najlepszym możliwym poziomie (zniknięcie) lub znacznie się poprawił.

Żadna z 30 kobiet nie skarżyła się na jakiekolwiek skutki uboczne podczas dziewięciu miesięcy badania.

Dyskusja

Jak sprawdzono w wyszukiwarce PubMed z 30 września 2017 r. Przy użyciu ciągu „ Aloes i tarczyca”, z wyjątkiem listu do redakcji opisującego jednego pacjenta i jednej pracy dotyczącej samców myszy , nie ma innych badań opisujący wpływ aloesu na czynność tarczycy. 56-letnia kobieta z liszajem płaskim, która odmówiła leczenia kortykosteroidami, przez 11 miesięcy przyjmowała sok z aloesu (10 ml / dobę) . Nie nastąpiła poprawa stanu porostów. Poziom FT3 w surowicy był ledwo niski, FT4 na dolnej granicy odniesienia, a TSH w normie. Po zaprzestaniu stosowania Aloesudonoszono, że poziomy hormonów tarczycy były prawidłowe. Biorąc pod uwagę nieliczne dostarczone dane i nie wspominając o obecności limfocytów w rozmazie tarczycy, obraz hormonalny jest zgodny z centralną niedoczynnością tarczycy lub zespołem choroby bez tarczycy, a nie pierwotną niedoczynnością tarczycy.

W badaniu na myszach Kar i wsp. grupy po siedmiu samców myszy leczono przez 15 dni ekstraktami z aloesu (125 mg / kg) lub innymi roślinami przez intubację żołądka. W porównaniu z podaniem nośnika (kontrola) u myszy leczonych Aegle marmelos lub Bacopa monnieri zaobserwowano znaczny wzrost stężenia T4 w surowicy (+ 31% lub + 41%, P <0,01 dla obu), podczas gdy stężenie T3 spadło u tych tylko grupa (-62% [P <0,001] lub + 5,7%). U zwierząt leczonych aloesem poziomy T4 i T3 znacznie się zmniejszyły (−25% [P <0,01] i −13% [P <0,05]). Nie podano mechanistycznego wyjaśnienia .

Tutaj wykazaliśmy, że przypadkowa obserwacja obniżonego TSH i TPOAb w surowicy w połączeniu ze zwiększonym stężeniem FT4 w surowicy po 9 miesiącach podawania soku z aloesu została potwierdzona w kohorcie kobiet z tą samą chorobą tarczycy: SCH związany z HT . Zmierzyliśmy również poziom FT3 w surowicy i stwierdziliśmy spadek tylko po 3 miesiącach, bez dalszego spadku po kolejnych sześciu miesiącach. Dla kontrastu, nieleczone kobiety z SCH w porównywalnym wieku i wyjściowych poziomach TSH, FT4, FT3 i TPOAb nie miały znaczących zmian w żadnym wskaźniku.

Jak podsumowano w Tabela 4w kilku badaniach testowano wpływ selenu u pacjentów z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy, ze względu na jego rolę w funkcjach endokrynologicznych i odpornościowych oraz modulowaniu odpowiedzi zapalnej. Suplementacja selenem przez okres od jednego do 12 miesięcy u pacjentów z HT dała zmienne wyniki w mierzonym punkcie końcowym (poziomy TPOAb w surowicy), z bardziej stałym i ogólnie większym spadkiem po zastosowaniu organicznej i bardziej biodostępnej postaci (selenometioniny) , , , , , , , , , , , , . Z jednym wyjątkiem (−56%) w greckim badaniu , spadek stężenia TPOAb w surowicy w stosunku do wartości wyjściowej nie jest> 44%, ale w 5/13 badaniach jest zerowy (Tabela 4). W ostatnich włoskich badaniach , , oceniano efekty 6-miesięcznego podawania selenometioniny w połączeniu ze środkiem uczulającym na insulinę (mio-inozytol). Oprócz TPOAb oceniano TSH w surowicy i niekiedy hormony tarczycy w surowicy (Tabela 4). Z jednym wyjątkiem (−14%) spadek stężenia TPOAb w surowicy wynosił nieco poniżej 50% (Tabela 4). TSH w surowicy zmniejszyło się o około 30%, podczas gdy jedyne badanie, w którym oceniano poziom FT4 w surowicy wykazało wzrost o 14% w stosunku do wartości wyjściowej. Dlatego nasze wyniki dotyczące zmian TPOAb, TSH i FT4 po 3 miesiącach (−24%, −42% i + 15%) i 9 miesiącach (−56%, −62% i + 26%) są porównywalne, jeśli nie lepsze , do tych, które opisano w literaturze z samym selenem lub w połączeniu z mio-inozytolem (Tabela 4).

Tabela 4

Podsumowanie zmian stężenia tyroperoksydazy w surowicy (TPOAb) po określonej suplementacji u pacjentów z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy tarczycy, zgodnie z piśmiennictwem. za

Autor (ref.)Liczba pacjentówSuplementacjaZmiany w TPOAb
Metro i in. [to badanie]30 (wszystkie F)Sok z aloesu barbadensis (50 ml / d × 9 miesięcy)−34% (3 miesiące), −56% (9 miesięcy)
Eskes 61 (wszystkie F)Selenin sodu (80 µg / d × 6 miesięcy)Żaden
Nacamulli 76 (65F, 11M)Selenin sodu (80 µg / d × 12 miesięcy)−30%
Karanikas 36 (wszystkie F)Selenin sodu (200 µg / d × 3 miesiące)Żaden
Gartner 70 (wszystkie F)Selenin sodu (200 µg / d × 3 miesiące)−36%
Gartner 70 (wszystkie F)Selenin sodu (200 µg / d × 6 miesięcy)−44%
Bonfig 49 (33F, 16M)Selenin sodu (200 µg / d × 12 miesięcy)Żaden
Turker 88 (wszystkie F)Selenometionina (100 µg / d × 3 miesiące)Żaden
Turker 88 (wszystkie F)Selenometionina (200 µg / d × 3 miesiące)−26%
Duntas 65 (56F, 9M)Selenometionina (200 µg / d × 6 miesięcy)−56%
Mazopakis 80 (wszystkie F)Selenometionina (200 µg / d × 6 miesięcy)Żaden
Zhu 77 (?)Selenometionina (200 µg / d × 6 miesięcy)−20%
Balazs 70 (wszystkie F)Selenometionina (200 µg / d × 6 miesięcy)% redukcji nie określono
Pirola 96 (60F, 36M)Selenometionina (83 µg / d × 4 miesiące)−7% wśród respondentów; −10% wśród nieodpowiadających
Murzyn 77 (wszystkie F)Selenometionina (200 µg / d od 1. trymestru ciąży do 12 miesięcy po porodzie)−48% (12 miesięcy po porodzie)
Nordio 22 (wszystkie F)Selenometionina (83 µg / d × 6 miesięcy)−42%
Nordio 24 (wszystkie F)Selemethionine + Myoinositol (83 µg / d + 600 mg / d × 6 miesięcy)−43%
Nordio 86 (78F, 8M)Selenometionina + Myoinositol (83 µg / d + 600 mg / d × 6 miesięcy)−14%
Ferrari 21 (16F, 5M)Selemethionine + Myoinositol (83 µg / d + 600 mg / d × 6 miesięcy)−45%

Otwórz w osobnym okniea W poniższych badaniach oceniano również TSH i FT4. Metro i in. [to badanie] wykazało zmniejszenie stężenia TSH w surowicy o -42% (3 miesiące) i -62% (9 miesięcy), przy wzroście FT4 w surowicy o 15% (3 miesiące) i 26% (9 miesięcy). Nordio i in. odnotowali spadek TSH w surowicy o 28% i wzrost FT4 w surowicy o 14% (6 miesięcy). W tym badaniu mierzono również FT3, które wzrosło o 4,5%. Ferrari i in. odnotowali spadek TSH w surowicy o 33% (6 miesięcy). Pirola i in. przebadali 192 pacjentów z subkliniczną niedoczynnością tarczycy związaną z HT (HT-SCH) i TSH w surowicy> 4,5 mU / l, którzy otrzymywali suplementację (grupa badana) lub nie (grupa kontrolna) selenometioniną przez 4 miesiące. Po 4 miesiącach odpowiedzi (to znaczy pacjenci ze znormalizowanym TSH) mieli 30/96 (31%) w porównaniu z 3/96 (3,1%) w nieleczonej grupie HT-SCH. W grupie leczonej lub nieleczonej TSH spadło o 45% lub 41%, podczas gdy FT4 wzrosło o 3% lub 2%.

Podobnie jak Nordio i Basciani , uzupełniliśmy pomiary FT4 w surowicy o poziom FT3 w surowicy u pacjentów z HT z subkliniczną niedoczynnością tarczycy. W przeciwieństwie do 4,5% wzrostu FT3 w surowicy po 6-miesięcznej suplementacji selenometioniną i mio-inozytolem , stwierdziliśmy 16% spadek po 3 miesiącach suplementacji Aloe vera i wartość ta nie zmieniła się w żadnym kierunku po drugim. 6 miesięcy suplementacji (

  • #aloes do picia
  • #hashimoto
  • #tarczyca
  • Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl